Izostanak menstruacije
Ukoliko mladoj spolno aktivnoj ženi ”kasni menstruacija” može se raditi samo o 2 zbivanja – ili se radi o trudnoći (što je prvo na što treba sumnjati) ili se radi o poremećaju u radu jajnika ( izostaloj ovulaciji!) . Trećega nema ! Generalno , vrlo brzo se moguće orjentirati o čemu se raditi. Potrebno je učiniti jedan od kućnih testova trudnoću- ukoliko je test pozitivan tada se radi o trudnoći a ukoliko je test negativan tada se radi o poremećaju u radu jajnika. Dakle vrlo brzo možemo znati o čemu se radi
Izostanak redovite, očekivane menstruacije žene proživljavaju sa različitim emocijama -on za neke znači ogromnu radost zbog željene trudnoće i majčinstva ali na žalost mnogo je i žena za koje on znači veliku zebnju i brigu zbog neželjene trudnoće. Kakva god bila očekivaja i želje, zajedničko je da je potrebno dati što raniju, točnu i pouzdanu dijagnozu.O njoj ovisi dalje eventualno potrebno liječenje ali i cijeli niz drugih ponekad i sudbonosnih životnih odluka.
Osim izostanka menstruacije sumnja na trudnoću postoji i kod svakog poremećaja dužine ciklusa i intenziteta krvarenja. Naime, u početku trudnoće relativno često se javljaju tzv. decidualna krvarenja koja se vrlo često zamijene sa menstruacijom.No, ta krvarenja u pravilu nikada ne dolaze u vrijeme uobičajene menstruacije, nego nešto ranije ili kasnije i u pravilu su oskudnija i kraće traju od uobičajene menstruacije.
Najranije pozitivan test na trudnoću u rutinskoj praksi je test koji u krvi određue nivo hormona odnosno jednog dijela njegove molekule kojeg proizvodi tkivo zametka koje se usadilo u sluznicu maternice.To je tzv. ß-HCG .Vrijednosti su pozitivne već oko nekoliko dana dana prije očekivane menstruacije koja je trebala nastupiti.Testom se danas koristimo za preciznu dijagnostiku trudnoće, njezine vitalnosti te kod vanmaternične trudnoće . Osim što je ovaj test kvalitativan, dakle pozitivan ili negativan on je i kvantitativan , dakle govori o koncentraciji hormona u krvi iz čega se može približno odrediti veličina trudoće, pogotovo u vrlo ranim stadijima. Pravilan porast vrijednosti (u ranoj trudnoći vrijednosti hormona bi se trebale udvostručiti svakih 2-2,5 dana) , govori u prilog urednoj trudnoći i to u ranoj fazi kada sve još niti ne vidimo ultrazvučnim aparatom . No, ovaj test se može učiniti samo u biokemijskim laboratorijima.
U ljekarnama su danas lako dostupni mnogi ”kučni” testovi za ranu dijagnostiku trudnoće iz urina. Testiranje je jednostavno a i njihova cijena je iz godine u godinu sve niža .Pozitivni postanu već kada menstruacija kasni jedan dana. Za povećanje točnosti poželjno je testirati prvi jutarnji urin ( premda u uputstvima obično piše kako to nije potrebno) jer se u njemu koncentrira veća količina hormona ( već ranije spomenti HCG) . Današnji testovi u pravilu ”ne griješe”. Ukoliko je test pozitivan radi se o trudnoći a ukoliko je negativan tada se u trudnoći ne radi ! Ukoliko menstruacija “kasni” 4-5 dana , uz pomoć ultrazvučne vaginalne sonde trudnoću nesumnjivo možemo dokazati, odnosno prikazati unutar maternice.Već tjedan dana kasnije možemo točno prikazati broj zametaka odnosno embrija ( jednoplodna ili višeplodna trudnoća) te prikazati otkucaje srca ploda i tako dokazati postojanje živog embrija.
Kada je menstruacija izostala oko 2 tjedna u većini slučajeva trudoća se može dokazati i ginekološkim pregledom sa popriličnom sigurnošću. Sve navedeno se kombinira i tako povećava točnost .Tako se vrlo rano mogu otkriti eventualni poremećaji- bilo da se trudnoća ne razvija kako treba ili ukoliko ne uspijemo prikazati trudnoću unutar maternice može se raditi o vanmaterničnoj trudnoći što potencijalno može biti fatalna komplikacija trudnoće. Sve se ponovljenim kontrolama u kraćim vremenskim razmacima može točno i ustanoviti.
Preporučujem stoga ukoliko je menstruacija izostala tjedan dana ili se dogodilo krvarenje koje je bilo neuobičajenog intenziteta ili trajanja učiniti test na trudnoću iz prvog jutarnjeg urina ili se javiti u ginekološku ordinaciju na pregled . Na pregled se također treba javiti nekoliko dana nakon pozitivnog testa radi točnije dijagnostike ( gdje je trudoća i da li veličinom odgovara trajanju izostanka menstruacije.
Ukoliko sami učinite test na trudnoću i rezultat je negativan sačekajte još oko 2 tjedna. Ukoliko do tada ne uslijedi spontano krvarenje biti će potrebno učiniti pregled i ukoliko se stvarno iskljući trudnoća ciklus će se regulirati lijekovima, odnosno hormonskom terapijom. Tako se izbjegava pojava dugotrajnih i obilnih krvarenja koja mogu nastati nakon dužeg izostanka menstruacije.